Linde E25HL-01/600
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E25HL-01/600
Year of manufacture
2015
Hours of use
11,834 h
Machine location
Klundert
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
E926393B
DETAILS
Internal stock no.
42849
Number of wheels
4
Maximum lift capacity
2,500 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,740 mm
Drive height
2,200 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Transport weight
5,475 kg
Attachments
NL: Sideshift, Zijschuiver
EN: Sideshift
Other information
MACHINE: Forklift
BRAND: Linde
MODEL: E25HL-01/600
SERIAL NUMBER: 3340
YEAR OF CONSTRUCTION: 2015
ENGINE: Electric
TRANSMISSION: Automatic
MAST: 3 stages, free lift
ATTACHMENTS: Sideshift
LIFT CAPACITY: 2500kg
LIFTING HEIGHT: 4740mm
CLOSED MAST HEIGHT: 2200mm
HYDRAULIC VALVES: 3 x
FORKS: 1200mm