Linde E25HL-01/600
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E25HL-01/600
Year of manufacture
2014
Hours of use
8,668 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
9F882DED
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
8575c
Maximum lift capacity
2,500 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
7,480 mm
Free lift
1,500 mm
Drive height
3,100 mm
Lift mast
Triplex
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 3100 mm
Front tyres remaining
20 - 40%
Rear tyres remaining
20 - 40%