Linde E25HL-01/600
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E25HL-01/600
Year of manufacture
2016
Hours of use
15,879 h
Machine location
Klundert
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
5DE8EB38
DETAILS
Internal stock no.
92030
Number of wheels
4
Maximum lift capacity
2,500 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,740 mm
Drive height
2,200 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,200 mm
Transport weight
5,470 kg
Attachments
NL: Sideshift, Zijschuiver
EN: Sideshift
Other information
MACHINE: Forklift
BRAND: Linde
MODEL: E25HL-01/600
SERIAL NUMBER: 0264
YEAR OF CONSTRUCTION: 2016
ENGINE: Electric
TRANSMISSION: Automatic
MAST: 3 stages, free lift
ATTACHMENTS: Sideshift
LIFT CAPACITY: 2500kg
LIFTING HEIGHT: 4740mm
CLOSED MAST HEIGHT: 2200mm
HYDRAULIC VALVES: 4 x
FORKS: 1200mm