Linde E20-01/600-387
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Linde E20-01/600-387
Year of manufacture
2020
Hours of use
7,026 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
A8B4FC21
DETAILS
Internal stock no.
24027
Maximum lift capacity
2,000 kg
Distance of centre of gravity
600 mm
Maximum lift height
4,570 mm
Drive height
2,840 mm
Lift mast
Simplex
Fork length
1,800 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
4,770 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2600 x 1150 x 2840 mm