Linde E16-386-EVO
Brand / model
Linde E16-386-EVO
Year of manufacture
2015
Hours of use
10,785 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
BE0F1F52
DETAILS
Internal stock no.
21318
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
3,160 mm
Free lift
1,470 mm
Drive height
2,100 mm
Lift mast
Duplex
Fork length
1,600 mm
Cabin
Closed cabin
Tyre type
Super elastic
Engine
Electric
Transport weight
3,129 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2000 x 1100 x 2100 mm