Kalmar ECG160-12
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Kalmar ECG160-12
Year of manufacture
2023
Country
Denmark
Mascus ID
119A84A3
DETAILS
Internal stock no.
3008
Maximum lift capacity
16,000 kg
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Maximum lift height
4,000 mm
Drive height
3,620 mm
Lift mast
Duplex
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Battery voltage
120 V
Battery capacity
2,170 Ah
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Batteriudstyr: BMU|Aquamatic
Gaffelbredde (mm): 200
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: Luftaffjedret sæde|Aircondition|Radio med højttalere|Vægtdisplay|A4 skriveplade|Bakkamera|12V udtag|El-opvarmet sidespejle|USB port