Jungheinrich EFG 535k GE115-600DZ
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Year of manufacture
2016
Hours of use
11,832 h
Mascus ID
B7B18ACB
Internal stock no.
Y7102
Maximum lift capacity
3,500 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
6,000 mm
Free lift
2,040 mm
Drive height
2,750 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Transport weight
6,344 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2650 x 1350 x 2750 mm
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
80 - 100%