Jungheinrich EFG 216 GE115-450DZ
POA
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Year of manufacture
2013
Hours of use
13,231 h
Mascus ID
B791B14D
DETAILS
Internal stock no.
R0824
Maximum lift capacity
1,600 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
4,500 mm
Free lift
1,550 mm
Drive height
2,000 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Transport weight
3,359 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1900 x 1130 x 2000 mm
Front tyres remaining
60 - 80%
Rear tyres remaining
0 - 20%