Jungheinrich EFG 215 GE115-550DZ
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Year of manufacture
2019
Hours of use
19,604 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
8D0C10ED
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
S9750
Maximum lift capacity
1,500 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
1,940 mm
Drive height
2,410 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Cabin
No cabin/Other
Tyre type
Super elastic
Transmission
Drehstrom
Engine
Electric - ---
Transport weight
3,300 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1850 x 1080 x 2410 mm
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
20 - 40%