Jungheinrich EFG 110k SP GE115-550DZ
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Year of manufacture
2017
Hours of use
6,697 h
Mascus ID
5503D967
Internal stock no.
B1183
Maximum lift capacity
1,000 kg
Distance of centre of gravity
500 mm
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
1,885 mm
Drive height
2,350 mm
Lift mast
Triplex
Fork length
1,150 mm
Transport weight
2,892 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1650 x 1080 x 2350 mm
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
40 - 60%