Carer A160-1200X
POA
Print
INFO
Product group
Electric forklifts
Brand / model
Carer A160-1200X
Year of manufacture
2022
Country
Denmark
Mascus ID
C325C70D
DETAILS
Internal stock no.
2672
Maximum lift capacity
16,000 kg
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Maximum lift height
4,170 mm
Drive height
3,580 mm
Lift mast
Duplex
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,400 mm
Cabin
Closed cabin
Battery voltage
144 V
Battery capacity
1,680 Ah
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5120
Maskinbredde (mm): 2500
Batteriudstyr: Aquamatic
Gaffelbredde (mm): 200
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: Mini-lever|Armlæn venstre|A4 skriveplade|Retningsvælger i armlæn|Nødstop|Læselampe|Digitalt instrument|Justerbar ratstamme|12V udtag|Bakkamera|Luftaffjedret sæde|Visker/vasker frontrude|Aircondition|Panoramaspejl|Radio med højttalere