Yale GDP160EF-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Yale GDP160EF-12
Year of manufacture
2022
Hours of use
130 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
30E74284
DETAILS
Internal stock no.
G009667
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
4,600 mm
Free lift
1,560 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,440 mm
Drive height
3,100 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
ZF WG-332
Engine
Diesel - MTU OM934
Engine output
129 kW (175 hp)
Front tyres remaining
80 - 100%
Rear tyres remaining
80 - 100%
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
25,555 kg
Transport dimensions (LxWxH)
0 x 0 x 3100 mm