SMV SL16-1200
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
SMV SL16-1200
Year of manufacture
2003
Hours of use
13,300 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
B86248CD
DETAILS
Internal stock no.
161218
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
5,000 mm
Free lift
2,500 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
4,185 mm
Cabin
No cabin/Other
Transmission
Clark 13,7HR28316
Engine
Diesel - Scania DI9 56A
Engine output
157 kW (213 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
23,500 kg
Transport dimensions (LxWxH)
5470 x 2530 x 4190 mm