Linde H80D/900-396
POA
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D/900-396
Year of manufacture
2019
Hours of use
5,968 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
C9A71564
DETAILS
Internal stock no.
M23813
Maximum lift height
5,540 mm
Free lift
1,920 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
900 mm
Tyre type
Super elastic
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,190 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Engine output
85.3 kW (116 hp)
Front tyre size
8.25-15/6.50
Rear tyre size
Transport weight
14,545 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3800 x 2230 x 3190 mm