Linde H80D-1100-03-396
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D-1100-03-396
Year of manufacture
2021
Hours of use
2,441 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
9E9A30DE
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
12541
Maximum lift capacity
8,000 kg
Maximum lift height
4,850 mm
Free lift
1,650 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
1,100 mm
Tyre type
Super elastic
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,000 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hydrostat-Handschaltung
Engine
Diesel - 4 Zylinder Deutz
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
15,243 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4200 x 2300 x 3000 mm