Linde H80D-03/900
Brand / model
Linde H80D-03/900
Year of manufacture
2018
Hours of use
14,083 h
Mascus ID
8C551F89
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
DS0015
Maximum lift height
3,670 mm
Lift mast
Simplex
Distance of centre of gravity
900 mm
Tyre type
Super elastic
Drive height
3,180 mm
Cabin
Overhead guard
Transmission
Linde Hydrostat
Engine
Diesel - Deutz TCD4.1 L4
Engine output
83.9 kW (114 hp)
Front tyres remaining
0 - 20%
Rear tyres remaining
0 - 20%
Front tyre size
Rear tyre size
300-15
Transport weight
13,845 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3350 x 2180 x 3180 mm