Linde H80D-03/1100-396
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D-03/1100-396
Year of manufacture
2018
Hours of use
15,247 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
7DD2C4C1
DETAILS
Internal stock no.
24407
Maximum lift capacity
8,000 kg
Maximum lift height
7,105 mm
Free lift
2,490 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
1,100 mm
Tyre type
Super elastic
Drive height
3,760 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Diesel - Deutz
Engine output
85.3 kW (116 hp)
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
15,900 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4100 x 2000 x 3760 mm