Linde H80D-03/1100-396 EVO
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D-03/1100-396 EVO
Year of manufacture
2019
Hours of use
6,690 h
Country
Germany
General grade
Mascus ID
298A6692
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
14130
Maximum lift capacity
8,000 kg
Maximum lift height
8,900 mm
Free lift
3,000 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
1,100 mm
Tyre type
Super elastic
Drive height
4,340 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hydrostat-Doppelpedal
Engine
Diesel - 4 Zylinder Deutz
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
15,520 kg
Transport dimensions (LxWxH)
4100 x 2300 x 4340 mm