Linde H80D-01/1100
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H80D-01/1100
Year of manufacture
2011
Hours of use
13,092 h
Machine location
Klundert
Country
Netherlands
General grade
Mascus ID
A84C43C1
DETAILS
Number of wheels
6
Internal stock no.
43293
Maximum lift capacity
8,000 kg
Maximum lift height
3,750 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,100 mm
Fork length
2,400 mm
Drive height
3,200 mm
Transport weight
13,715 kg
Attachments
NL: Dubbele banden, Sideshift, Vorkenversteller, vorkversteller, Zijschuiver
EN: fork positioner, Sideshift, Twin wheel axle
Other information
Machine type : forklift
Brand : Linde
Model : H80D-01/1100
Year : 2011
Engine : Diesel, Deutz
Gearbox / drive : automat
Capacity : 8000kg
Boom / Mast : 2 stages
Lifting height : 3750mm
Closed mast : 3200mm
Hydraulic valves / ventiel : 4 x
Attachment : sideshift, forkp ositioner
Forks : yes, 2400mm