Linde H50D-02/600-394-EVO
Brand / model
Linde H50D-02/600-394-EVO
Year of manufacture
2017
Hours of use
8,963 h
Mascus ID
52506AD1
Internal stock no.
13249
Maximum lift height
5,500 mm
Free lift
1,900 mm
Lift mast
Triplex
Distance of centre of gravity
600 mm
Drive height
2,900 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hydrostat-Doppelpedal
Engine
Diesel - 4 Zylinder VW
Front tyre size
Rear tyre size
Transport weight
7,455 kg
Transport dimensions (LxWxH)
3200 x 1450 x 2900 mm