Linde H20/600D/1202
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Linde H20/600D/1202
Year of manufacture
2021
Hours of use
7,274 h
Machine location
Rae vald
Country
Estonia
General grade
Mascus ID
B577FAB5
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Number of wheels
4
Internal stock no.
WB21EE186
Manufacturing / Serial number
H21202Y06763
Latest inspection
Amount of previous owners
1
Full service history
Yes
Maximum lift capacity
2,000 kg
Maximum lift height
4,760 mm
Free lift
1,495 mm
Lift mast
Triplex / free lift
Distance of centre of gravity
600 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Tyre type
Super elastic
Fork length
1,200 mm
Drive height
2,185 mm
Cabin
Closed cabin
Transmission
Hüdrostaat
Engine
Deutz
Engine output
30 kW (40.8 hp)
Engine manufacturer
Deutz
Front tyres remaining
90
Rear tyres remaining
80-90
Front tyre size
23x9-10
Rear tyre size
23x9-10
Production country
Germany
No. of steering wheels
2
No. of drive wheels
2
Accessories
3rd valve
4th valve
Roof window
Other information
Suunavalikuga versioon, täiskabiin koos soojendusega kõrgus 2175 mm, kahvlite külgnihe laiusega 1150 mm, kahvlite kannad maast 30 mm, raadio, Comfort PVC iste soojendusega, päikesesirm esi- ja katuseklaasil, sisepeegel, rooli kõrguse reguleerimise võimalus, A4 hoidja valgustusega, kiirvalikunupud, salongi valgustus, 2 LED töötuld ees ja 1 taga ja 2 mastil, kauba kaalu indikaator, USB 5V pistik käetoes, RFID kaardiga käivitamine, tagurdamisel helisignaal ja tuli, vilkur, kõrgendatud õhuvõtt, pikendatud porikaitsmed ees, porikaitsmed taga, heitgaaside ülevalt väljalase
Single pedal system, Anti-spray mudflaps front and rear, Single Preselection Mast Tilt, Forks 30 mm o. ground Triplex, Container cabin view 2175mm, Roll-up sun visor top & front, Comfort PVC, Height adj. steering column, Internal Mirror, Radio /DAB+ /USB /BT /Freispr., A4 Clipboard illuminated, Load weight indicator, Working lamps pos. front 2 LED, mast VertIlight 2 LED, rear 1 LED, USB socket 5V in armrest, Linde Connect, ac: access control RFID, Audible warning, Flashing beacon beneath OHG, Hazard flasher while reverse, Upswept exhaust outlet, Dust protection higher mounted, Microfilt.f.Hydrost. trans sys