Hyster H16.00XD-12
POA
Print
INFO
Product group
Diesel forklifts
Brand / model
Hyster H16.00XD-12
Year of manufacture
2020
Hours of use
906 h
Country
Denmark
Mascus ID
B2444E6C
DETAILS
Internal stock no.
3103
Maximum lift capacity
16,000 kg
Maximum lift height
3,984 mm
Lift mast
Duplex
Distance of centre of gravity
1,200 mm
Fork carriage
Integral sideshift
Fork length
2,440 mm
Drive height
3,680 mm
Cabin
Closed cabin
Engine
Cummins QSB 6.7L 4/Stage diesel motor
Other information
Hjulmontering: Trækhjul styrehjul
Maskinlængde (mm): 5500
Maskinbredde (mm): 2540
Gaffelbredde (mm): 200
Gaffeltykkelse (mm): 100
Førerpladsudstyr: Stof sæde|Radio med højttalere|Armlæn venstre|12V udtag|Nødstop|Aircondition|Visker/vasker frontrude|Bakkamera|Visker/vasker bagrude 24V|Luftaffjedret sæde|Panoramaspejl