Systemair AXC800-5-18-14 2GC
Print
INFO
Product group
Other Underground Equipment
Brand / model
Systemair AXC800-5-18-14 2GC
Year of manufacture
2016
Machine location
Sissa Trecasali, Parma
Country
Italy
Mascus ID
9D3548F3
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
Gross Weight
1,500 kg
Engine output
44 kW (59.8 hp)
Transport dimensions (LxWxH)
1080 x 2300 x 2000 mm
Production country
Italy
Delivery terms
EXW
Attachments
Axial Fan two-stage contra-rotanting + inverter
Impellers with profiled blades made of cast aluminum alloy
Diameter 800 mm
Airflow 11,5 mc/sec - Pressure 1900 Pa
Impeller speed 2880 r.p.m.
Power 2x22 kW
Voltage 400 V