Giga Power LT-W250GF 312.5 kVA silent generator
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Other Generators
Brand / model
Year of manufacture
2022
Condition
New/unused
Machine location
BIG 5 Douane entrepot
Country
Netherlands
Mascus ID
2B80CEB9
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Manufacturing / Serial number
DG2212526
Internal stock no.
Engine output
250 kW (340 hp)
Certificates
CE
Attachments
EN: Containerized, T1 goods NL: Gecontaineriseerd, T1 goederen
Other information
Brand: GIGA POWER Unit power: 312.5KVA Model: LT-W250GF Unit power: 250KW Rated power factor: cOSφ = 0.8 (hysteresis) Rated output voltage: 400V/230V Rated current: 450A Rated frequency: 50Hz Rated speed: 1500rpm Engine brand: Hong Kong Cummins Colour: Black Model: HKC6CD350E21 Diesel engine (main/standby) power: 308kW Number of cylinders: 6 Generator brand: Shanghai Duning Lead-acid battery: 120A/2 Long-term use, Load power <170-180KW Fuel tank capacity: 300L Fuel consumption: 26L/hour If the load device has high power, fuel consumption will increase Frequency conversion device current x1.5 :<360A Soft start x2 :<360A