CAT XQ60-48KW
POA
Print
INFO
Product group
Other Generators
Brand / model
CAT XQ60-48KW
Year of manufacture
2024
Hours of use
5 h
Machine location
Knoxville, Tennessee
Country
United States
Mascus ID
31BBEC77
DETAILS
Manufacturing / Serial number
CF901960
Internal stock no.
CF901960
Engine output
48.0 kW (65.3 hp)
Output
60 kVA
Frequency
60 Hz
Other information
Multiple CAT generators available for sale and rental in every size—from 100kW to 2280kW. Reliable power, ready when you are. Call (865)279-9247 for details and availability!