Cummins 6CT8.3-GM129 129kw marine diesel generator motor
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Marine engine units
Brand / model
Year of manufacture
2023
Condition
New/unused
Country
China
General grade
1
Mascus ID
AF5945EB
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Gross Weight
750 kg
Engine
CUMMINS
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 900 x 1100 mm
Engine output
129 kW (175 hp)
Emission level
Stage II / Tier II
Engine manufacturer
CUMMINS
RPM
1800
Condition info/guarantee
1year
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, CIP, FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
Cummins 6CT8.3-GM129 – Original from Dongfeng Cummins Engine Plant (DCEC), Cummins Joint Venture Plant since 1986, 50% shareholding by Cummins USA. Available for Cummins 6CT8.3-GM129 marine generator with CCS certificate. Complete with seawater pump & heat exchanger. If used on vessel board, optional for radiator and fan cooling system. Available for Marine power pack, Marine Gearbox, Propeller, Shaft, etc.. Model: 6CT8.3-GM129 Type: 6 Cylinders in Line Displacement: 8.3 L Bore * Stroke: 114 * 135 Net Weight (with flywheel & alternator): 637 Kg Overall Dimension: 1360mm*780mm*988mm Rated Power/Speed: 129 kW/ 1800 rpm Standby Power: 142 kW Low Idle Speed: 750-950 rpm Fuel Consumption (Running Speed): ≤ 288 g/kW.hr Aspiration: Turbocharged Fuel System: BYC PB Pump/GAC Governor Compression Ratio: 17.3:1 Starting Method: Electrical/Air Start (12V/24V) Lowest Starting Temp Without auxiliary system: -12℃ Engine Cooling Fluid Volume: 10 L Ignition Order: 1-5-3-6-2-4 Cooling Method: Water Cooled Packing Details: Dimension: 1400* 900* 1100 mm, G.W: 750 KG For more details and requests, please contact salesperson Frank wechat/whatsapp+8615265755218