Cummins QSB6.7-C240
Year of manufacture
2026
Condition
New/unused
Machine location
Jining, Shandong, China
Country
China
General grade
1
Mascus ID
24126E2A
DETAILS
Internal stock no.
QSB6.7-C240
Latest inspection
yes
Engine output
178 kW (242 hp)
Part ID
QSB6.7-C240
Full service history
Yes
Manufacturing / Serial number
QSB6.7-C240
Transport weight
700 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1500 x 1000 x 1500 mm
RPM
2200
Emission level
Stage IIIB / Tier IV interim
Condition info/guarantee
ISO9001
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
General Information of Cummins QSB6.7-C240 Diesel Engine for Construction Engine Model QSB6.7-C240 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 6.7 L Bore*Stroke(mm) 107 * 124 Compression Ratio 17.3:1 CPL Number 43862 Net Weight (with flywleel & alternator) 520 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1111mm*716mm*960mm Technical Specification of Cummins QSB6.7-C240 Diesel Engine for Construction Certification Euro III Aspiration Turbocharged & Intercooled Fuel System Wuxi weihu Pump Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/500A; 24V/250A Lowest Starting Temp.(with/without auxiliary system) -12℃/-24℃ Engine Cooling Fluid Volume 7.0 L Performance Data of Cummins QSB6.7-C240 Diesel Engine for Construction Rated Power/Speed 178kW/240HP @ 2200rpm Max.Torque/Speed 970 N.m @ 1500 rpm Fuel Consumption @ Rated Power 29 l/hr Idel Speed 750 rpm Max. Continuous Running Altitude 2000 m