Cummins 6CTA8.3-GM155
Year of manufacture
2018
Condition
New/unused
Machine location
Jining, Shandong, China
Mascus ID
B531E707
DETAILS
Internal stock no.
6CTA8.3-GM155
Latest inspection
yes
Engine output
155 kW (211 hp)
Part ID
6CTA8.3-GM155
Full service history
Yes
Manufacturing / Serial number
6CTA8.3-GM155
Transport weight
800 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Emission level
Stage II / Tier II
Condition info/guarantee
ISO9001
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6CTA8.3-GM155 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 8.3 L Bore*Stroke(mm) 114 * 135 CPL Number 8414 Net Weight (with flywleel & alternator) 702 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1360mm*780mm*988mm     Technical Specification of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged & Water-Air Inter-Cooled Fuel System BYC PB Pump/GAC Electronic Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 12.3 L     Performance Data of Cummins 6CTA8.3-GM155 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 155 kW/208HP @ 1500rpm Standby Power/Speed 170 kW/228HP @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 209g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 212g/Kw.h Idel Speed 750±100 rpm