Cummins 6BTAA5.9-GM115
Year of manufacture
2018
Condition
New/unused
Machine location
Jining, Shandong, China
Country
China
General grade
1
Mascus ID
9987B661
DETAILS
Internal stock no.
6BTAA5.9-GM115
Latest inspection
yes
Engine output
115 kW (156 hp)
Part ID
6BTAA5.9-GM115
Full service history
Yes
Manufacturing / Serial number
6BTAA5.9-GM115
Transport weight
700 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1400 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Emission level
Stage II / Tier II
Condition info/guarantee
ISO9001
Production country
China
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
Cummins 6BTAA5.9-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6BTAA5.9-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6BTAA5.9-GM115 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 5.9 L Bore*Stroke(mm) 102 * 120 CPL Number 2976 Net Weight (with flywleel & alternator) 411 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1110mm*750mm*988mm Technical Specification of Cummins 6BTAA5.9-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged & Air-Air Inter-Cooled Fuel System BYC  PB Pump/GAC Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 9.9 L Performance Data of Cummins 6BTAA5.9-GM115 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 115 kW/154HP @ 1500rpm Standby Power/Speed 127 kW/170HP @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 208g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 212g/Kw.h Idel Speed 950~1050 rpm