Cummins 6BT5.9-GM80
Year of manufacture
2018
Condition
New/unused
Machine location
Jining, Shandong, China
Mascus ID
2C106995
DETAILS
Internal stock no.
6BT5.9-GM80
Latest inspection
yes
Engine output
80 kW (109 hp)
Part ID
6BT5.9-GM80
Full service history
Yes
Manufacturing / Serial number
6BT5.9-GM80
Transport weight
600 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1300 x 1000 x 1400 mm
RPM
1500
Condition info/guarantee
ISO9001
Delivery terms
FCA, CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine General Information of Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine Engine Model 6BT5.9-GM80 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 5.9 L Bore*Stroke(mm) 102 * 120 CPL Number 1189-02 Net Weight (with flywleel & alternator) 426 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1110mm*750mm*988mm Technical Specification of Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine Marine Certification CCS Aspiration Turbocharged Fuel System BYC A Pump/GAC Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 9.9 L Performance Data of Cummins 6BT5.9-GM80 Marine G-Drive Diesel Engine Rated Power/Speed 80 kW @ 1500rpm Fuel Consumption @ Rated Power 214g/Kw.h Fuel Consumption @ Standby Power 216g/Kw.h Idel Speed 950~1050 rpm