Cummins 6BT5.9-C120
Year of manufacture
2018
Condition
New/unused
Machine location
Jining, Shandong, China
Country
China
General grade
1
Mascus ID
4180E5A6
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
6BT5.9-C120
Latest inspection
yes
Engine output
87 kW (118 hp)
Part ID
6BT5.9-C120
Full service history
Yes
Manufacturing / Serial number
6BT5.9-C120
Transport weight
600 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1200 x 1000 x 1400 mm
RPM
2200
Emission level
Stage II / Tier II
Condition info/guarantee
ISO9001
Production country
China
Delivery terms
FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
Cummins 6BT5.9-C120 Industrial Diesel Engine General Information Engine Model 6BT5.9-C120 Engine Type 6 Cylinders in Line Displacement 5.9 L Bore*Stroke(mm) 102 * 120 Engine Configuration Number D402056CX02 Net Weight (with flywleel & alternator) 432 Kg Overall Diemension(L*W*H) 1110mm*750mm*988mm     Technical Specification Certification Euro I Aspiration Turbocharged Fuel System Wuxi Weifu A Pump/RSV Governor Electrical System(Starter Motor/Alternator) 12V/24V Lowest Starting Temp without auxiliary system -12℃ Engine Cooling Fluid Volume 9.9 L     Performance Data Rated Power/Speed 87 kW/120HP @ 2200rpm Max.Torque/Speed 436 N.m @ 1500 rpm Fuel Consumption @ Rated Power 225g/Kw.h Idel Speed 750rpm Max. Continuous Running Altitude 2000 m