Cummins 6BT5.9-C120
Year of manufacture
2016
Condition
New/unused
Country
China
Mascus ID
18F02AAE
DETAILS
Engine output
88.3 kW (120 hp)
RPM
2200
Delivery terms
CPT, FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
Engine model 6BT5.9-C120 cummins engine 6BT5.9-C120 Engine type 6 cylinders in line Displacement 5.9L Rated Power (KW@RPM) 87kW/120HP@2200rpm Peak Torque(Nm@RPM) 436N.m @1500rpm Emission Standard Euro I Cummins diesel engine 6BT5.9-C120 Technique Specification Bore*stroke 102 mm* 120mm Intake method Turbochager Fuel systeme Wuxi Weifu A Pump Cooling method Fluid Cooling 9.0L Governor Type Mechanical Control Compression Ratio 17.3: 1 Fuel Consumption: 249 g/kW.h Starting System Electrical Starting Motor 24V/750A,12V/500A Lowest Starting Temp .(with/without auxiliary system) -12℃/-25℃ Cummins diesel engine 6BT5.9-C120 Trade Information Warranty time 1year or 1500h Engine Size(L*W*H): 1250mm*870mm*1350mm Packing size 1300mm*910mm*1400mm Weight net 432 Kg Weight gross 500Kg Delivary port Shanghai Delivary time 15 working days Trade termes FOB/CIF/CNP Payement termes T/T,L/C