Perkins 4008TAG3 - 1.250 kVA Generator - DPX-19821
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Diesel Generators
Brand / model
Year of manufacture
2025
Condition
New/unused
Machine location
DORDRECHT, Zuid-Holland
Country
Netherlands
Mascus ID
67C1A03C
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Manufacturing / Serial number
Internal stock no.
DPX-19821
Engine
Perkins 4008TAG3
Output
1,250 kVA
Fuel consumption
188 Liter / Hour at 75% Load
Generator
Leroy Somer LSA 50.2
Engine manufacturer
Perkins
Frequency
50 Hz
Voltage
400 V
Tank volume
1,450 l
Gross Weight
12,270 kg
Transport dimensions (LxWxH)
6058 x 2438 x 2896 mm