FG Wilson P200-3 - 200 kVA Open Genset - DPX-16011-O
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Diesel Generators
Brand / model
Year of manufacture
2025
Condition
New/unused
Machine location
Dordrecht, Zuid-Holland
Country
Netherlands
Mascus ID
D1720AAE
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Manufacturing / Serial number
FGWPEP48ERPC03709
Internal stock no.
DPX-16011-O
Engine
Perkins 1106A-70TAG3
Engine output
160 kW (218 hp)
Output
200 kVA
Fuel consumption
30,7 L/Hour at 75% Load Prime
Generator
FG Wilson FGL30120
Engine manufacturer
Perkins
Frequency
50 Hz
Voltage
400 V
Tank volume
394 l
Gross Weight
1,548 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2510 x 1010 x 1640 mm