Detroit 1500DSEB
Print
INFO
Product group
Diesel Generators
Brand / model
Detroit 1500DSEB
Year of manufacture
2005
Hours of use
573 h
Machine location
Houston, Texas
Country
United States
Mascus ID
D6F19762
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Manufacturing / Serial number
Internal stock no.
36226
Engine output
1,633 kW (2,220 hp)
Other information
Description: MTU 12V4000 Diesel Engine, 1500 kW Standby / 1350 kW Prime, UL2200 Listing, Sold Load Bank Tested