DPX Power Loadbank AC400V-200 kW - DPX-30021
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Construction - Others
Brand / model
Year of manufacture
2025
Condition
New/unused
Machine location
Dordrecht, Zuid-Holland
Country
Netherlands
Mascus ID
D677C293
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
DPX-30021
Gross Weight
400 kg
Transport dimensions (LxWxH)
1500 x 1300 x 1070 mm
Condition info/guarantee
Warrenty Card - 12 Months
Certificates
CE
Other information
AC400V-200kW Automatic Load Bank Rated Voltage: 3P4W AC400V 50/60 Hz Rated Voltage & Frequency: 400VAC; 3 phase 4 wire, 50/60 Hz Power Supply: 3P5W AC400V 50 Hz Rated Power: 200 kW at 400V Duty Cycle: Continuois Cooling Type: Forced Air Cooling (Horizontal air intake and exhaust cooling, there will be louver at air outlet and inlet.) Load Steps: Resistive Load: 9 steps, 1, 2, 2, 5, 10, 10, 20, 50, 100 kW Wire Connection: - Load bank input— busbar (star coupling “Y”) - Control power input—terminal block Communication Interface: RS232/RS485