DPX Power Loadbank AC400V-1000 kW - DPX-30025
FavoriteFavorite
shareShare
Save searchSave search
Print
INFO
Product group
Construction - Others
Brand / model
Year of manufacture
2025
Condition
New/unused
Machine location
Dordrecht, Zuid-Holland
Country
Netherlands
Mascus ID
D04EC154
PRICING
Choose currency
Price
DETAILS
Internal stock no.
DPX-30025
Manufacturing / Serial number
Gross Weight
2,250 kg
Transport dimensions (LxWxH)
2450 x 1400 x 2000 mm
Condition info/guarantee
Warrenty Card - 12 Months
Certificates
CE
Other information
AC400V-1000kW Automatic Load Bank Rated Voltage: 3P4W AC400V 50/60Hz Power Supply: External 3P5W 400VAC 50 Hz Rated Power: 1010 kW at 400V Duty Cycle: Continuous Cooling type: Forced Air Cooling (Horizontal air intake and exhaust cooling, there will be louver at air outlet and inlet.) Rated Voltage & Frequency: 400VAC; 3 phase 4 wire, 50/60Hz Load Step: Resistive Load: 1, 2, 2, 5, 10, 20, 20, 50, 100, 200, 200, 200, 200kW Wire Connection: - Load bank input—busbar (star coupling “Y”) - Control power input—terminal block - Communication Interface: RS232/RS485