Zoomlion ZTC 800 V 6
Year of manufacture
2022
Hours of use
1,168 h
Country
China
General grade
1
Mascus ID
9797645D
PRICING
Choose currency
Price
Does not include reclaimable VAT
DETAILS
Internal stock no.
1
Latest inspection
Manufacturing / Serial number
Amount of previous owners
Full service history
Yes
Gross Weight
50,000 kg
Maximum lift capacity
80,000 kg
Registration number
Max lifting capacity at end of jib
Min boom length
1,250 cm
Emission level
Stage V / Tier V
Boom length
5,850 cm
Min luffing jib
300 cm
Luffing jib
Jib length of crane
Maximum lift height
Hook height of crane - horizontal jib
300 cm
Hook height of crane - luffed jib
Upper engine
Weichai WP12.375E50
Upper hours
1,168 h
Crane type
Hydraulic jib
Original colour
GREEN
Counterweight
18000
Carrier engine
Engine manufacturer
Weichai
Transport dimensions (LxWxH)
1510028503.82 m
Carrier type
Wheeled
Condition info/guarantee
one year
Tyre brand
Double Star
Front tyres remaining
99
Rear tyres remaining
Production country
China
Delivery terms
FCA, FOB, CFR, CIF, EXW
Other information
### ZOOMLION ZTC800V6 (80t Truck Crane) – Specifications #### 1. Basic Information - **Model**: ZTC800V6 (ZTC800V653 / ZTC800V663-1) - **Type**: Truck Crane - **Max. Rated Lifting Capacity**: **80,000 kg (80 t)** @ 3 m radius - **Manufacturer**: Zoomlion (China) #### 2. Boom & Lifting Performance - **Boom Type**: 6-section U-shaped main boom - **Basic Boom Length**: 12.5 m - **Fully Extended Main Boom**: **58.5 m** - **Max. Combined Boom (Main + Jib)**: 76 m - **Max. Lifting Height (Main + Jib)**: **83.5 m** - **Max. Load Moment (Basic Boom)**: **3,480 kN·m** - **Max. Load Moment (Fully Extended Main Boom)**: 1,710 kN·m #### 3. Engine (Weichai) - **Model**: WP12.375E50 (Euro 5 / China National V) - **Rated Power**: **276 kW (375 hp)** @ 1,900 rpm - **Max. Torque**: 1,900 N·m - **Cylinders**: 6-cylinder in-line diesel #### 4. Chassis & Travel - **Driving Weight**: **50,000 kg** - **Overall Dimensions (L×W×H)**: 15,100 × 2,850 × 3,820 mm - **Max. Travel Speed**: **90 km/h** - **Max. Gradeability**: 40% - **Min. Turning Diameter**: 24 m - **Outrigger Spread (Long×Transverse)**: 8.0 m × 7.8 m (max) #### 5. Working Speeds - **Main Hoist Rope Speed (No Load)**: 140 m/min - **Aux. Hoist Rope Speed (No Load)**: 130 m/min - **Slewing Speed**: 0–1.8 r/min